Hosťovanie  pedagógov z Turecka Španieli 2023 Odborná prax žiačok zo Španielska už skončená Španieli u nás aj v šk. roku 2019/2020 SZŠaVOŠZ České Budějovice

Hosťujeme

SZŠaVOŠZ České Budějovice

Milá návšteva z Čiech

14.11.2023 naša žiacka školská rada privítala osem študentov vyššieho odborného štúdia z Čiech z VOŠZ České Budějovice. Tí počas štyroch týždňov svojej  odbornej mobility realizujú odborné vzdelávanie a prípravu v Domove seniorov na Vansovej ulici v Trnave.

Túto skúsenosť majú vďaka:

1. programu Erasmus+

2. schváleniu projektovej žiadosti, ktorá musela byť pred tým napísaná a podaná.

Študenti z Čiech v priestoroch školy našej Zdravotky strávili celý deň a my sme mali príjemnú zmenu svojej bežnej školskej rutiny.

Žiacka školská rada, v zastúpení Štefánie Farkašovej (III.B) a Sofije Maglocki (IV.A), pripravila celodenný program. Ráno sme všetci aj s našimi vyučujúcimi dr. Juhásovou,  PhDr. Štefánikovou a odbornými učiteľkami z českej školy absolvovali prezentovanie informácií.

My sme prezentovali im a oni na zase nám.  Klára Katrušaková zo IV. C si pripravila zaujímavosti o našom meste Trnava, a to nielen historické, ale aj tie súčasné. Študenti  dostali zaujímavé tipy, kam sa majú ísť vo voľnom čase v Trnave zabaviť alebo dobre sa najesť.

Potom českí študenti absolvovali prehliadku priestorov školy. Prezreli si  naše odborné učebne a  najviac na nich zapôsobila žiacka oddychová miestnosť, ktorú, ako priznali, nám trošku závidia.

Posledným bodom ich programu bola imatrikulácia prvákov, ktorá práve v tento deň prebiehala  v poobedňajších hodinách v škole.

Z celého príjemného dňa sme mali dobrý pocit  a rovnako aj z pocitu  spolupatričnosti slovenských a českých študentov.

Onedlho bolo realizované aj ďalšie stretnutie, trochu nezvyčajné, českí študenti prišli na vyučovacie hodiny predmetu neurológia v triede II.F.

prezentácia TT

prezentácia ŽŠR ŽSR

(Štefánia Farkašová, III.B, predseda ŽŠR)

Job shadowing pedagógov z Českých Budějovíc na našej Zdravotke

Naša Zdravotka sa opäť  stala hosťujúcou školou pre kolegov zo zahraničia.

Tento raz na týždeň pricestovali kolegyne z Českých Budějovíc, kde má sídlo SZŠa VOŠZ. V priebehu týždňa (11.-15.11.2023) realizovali kolegyne z odboru ošetrovateľstvo job shadowing, ale mali aj veľa iných možností a aktivít, pri ktorých spoznali komunitu našej Zdravotky, žiakov, pedagógov.

Vyučujúce R. Šarvaicová a L. Richnáková umožnili spoznať českým kolegyniam historické centrum Trnavy a blízke  okolie, navštívili dedinu Smolenice a známu firmu Včelovina, kde absolvovali exkurziu po areáli, ktorý sa už pomaly začal pripravovať na adventné obdobie.

Súčasne mali české učiteľky exkurzie v našich zazmluvnených odborných pracoviskách vo Fakultnej nemocnici Trnava a na pracovisku Zdravá župa.

Pobyt českých kolegýň bol zaujímavý aj tým, že mali možnosť sa zúčastniť imatrikulácií, ktoré boli  niekoľko dní pred sviatkom  Dňa študentov naozaj symbolické. Naši tretiaci prijímali do cechu zdravotníkov našich prvákov.

Hosťovanie kolegýň z CZ prinieslo aj pre nás veľa inšpirácií a je možné, že už v priebehu SOP sa naši žiaci z odboru praktická sestra ocitnú v nemocnici České Budějovice na Odbornom vzdelávaní a príprave.

(JU, 11/2023)