Participatívny rozpočet

Participatívny rozpočet 2022

V roku 2022 sa naša Stredná zdravotnícka škola zapojila do výzvy TTSK, možnosti rozhodovať o časti verejných financií prostredníctvom participatívneho rozpočtu.

Participatívny rozpočet umožňuje žiakom aktívne sa podieľať na zlepšení komunitného života na škole. Rozhodnutie  ako investovať peniaze treba dôkladne zvážiť, a tak žiaci pod vedením koordinátora projektu PharmDr. Ondrejkovič Kataríny zasadli a predložili svoje návrhy. Mladí ľudia sa vyznačujú kreativitou a množstvom ideí, a tak nebola núdza o projekty, ktoré by spríjemnili komunitný život našej školy.

Žiaci predložili mnoho návrhov ako zelená strecha, solárne panely, ďalšia jedáleň. Živo diskutovali a argumentovali prečo práve ich projekt by mal zvíťaziť a získať finančnú podporu z participatívneho rozpočtu. V demokratickej spoločnosti sa rozhoduje prostredníctvom hlasovania. Koordinátorka vyzvala žiakov kriticky zvážiť možnosti jednotlivých projektov, ktoré by mohli byť úspešne ukončené.

Zvíťazil návrh s názvom ZÁHRADA LIEČIVÝCH RASTLÍN, keďže spĺňa množstvo atribútov – estetický, enviromentálny aj výučbový. Aby bol projekt úspešne zrealizovaný vytvorili sme tím žiakov, ktorí sa aktívne podieľali na plánovaní procesu – komunikácia s vedením školy kvôli výberu miesta pre vybudovanie záhonov, architektonický návrh v prevedení našich žiakov a výber samotných rastlín, ktoré budú postupne vysádzané. Príspevok má svoj finančný limit, a tak sme s vďakou prijali finančnú spoluúčasť zo strany školy zabezpečením firmy, ktorá nám projekt pomohla dokončiť. Tešíme sa, že našu zdravotku pri vstupe skrášľujú záhony a nejednému žiakovi či zamestnancovi sa zlepší nálada pri pohľade na kvitnúce rastliny. Naši farmaceutickí laboranti z nich po usušení namiešajú aj liečivé čaje.