Navigácia

Erasmus+ 2023-2024 KA1

Aktuality - priebeh

Súťaž Miss sestrička

V rámci utužovania priateľských vzťahov sme sa zúčastnili dňa 24.4. súťaže Miss sestrička na SZŠ a VOŠZ v Českých Budějoviciach. Bola zameraná na celkové zručnosti praktickej sestry. Pozostávala z dvoch častí, a to z teoretickej a praktickej so zameraním na medzipredmetové vzťahy prvej pomoci, ošetrovateľských techník, zdravia a kliniky chorôb. Súťaž sa niesla vo veľmi príjemnej atmosfére. Pre nás bola úžasnou príležitosťou  načerpať nové skúsenosti, overiť si vlastné vedomosti a nadviazať nové priateľské vzťahy. Milá a podporujúca atmosféra vládla aj medzi súťažiacimi. V rámci pobytu v  Českých Budějoviciach sme navštívili nemocnicu, ktorá nás nadchla svojím moderným zariadením, ako i kvalitou poskytovania ošetrovateľskej starostlivosti. Spolu s učiteľkami zo Strednej zdravotníckej školy České Budějovice sme navštívili psychiatrické oddelenie, pôrodnícke a neonatologické oddelenie, oddelenie rehabilitácie a zariadenie sociálnych služieb. O chode oddelení nás podrobne informovali vedúce sestry s úsmevom na tvári. Z tejto návštevy odchádzame s novými skúsenosťami a krásnymi zážitkami.

Ďakujeme za možnosť vycestovania a získania všetkého nepoznaného

Kerestešová a Hajičková (3.B, 4/2024)

foto


Nové IKT vedomosti získané v ČR – SZŠaVOŠZ České Budějovice

Využívanie IKT je neoddeliteľnou súčasťou dnešného vyučovacieho procesu na školách. Nie je to inak ani na našej škole. V rámci projektu ERASMUS +,vycestovali v dňoch 22 – 26.4.2024  učiteľky odborných predmetov OŠE, Mgr. Martina Tomašovičová a Mgr. Vladimíra Kočková, do Českých Budějovíc na SZŠ a VOZŠ, kde absolvovali TIEŇOVANIE. Mobilita bola zameraná na osvojovanie si digitálnych zručností v programe ANATOMYKA, od slovenského autora Petra Lečka. Ide o výuku anatómie ľudského tela prostredníctvom 3D aplikácie. Program zobrazuje jednotlivé orgány, anatomické štruktúry tkanív ľudského tela interaktívnou formou prostredníctvom tabletov.

Nadobudnuté IKT zručnosti budeme implementovať do vyučovacieho procesu u nás na škole.

(Kočková, Tomašovičová, 4/2024)

foto


Odborná súťaž za hranicami Slovenska

Žiačky druhých a tretích ročníkov odboru praktická sestra Chiara Ráczová, Silvia Hricová, Soňa Húšťavová, Nina Hájičková, Štefánia Farkašová sa zúčastnili v dňoch 18.3.    21.3. 2024 odbornej súťaže Mladý zdravotník   SZŠaVOŠZ  Žďár nad Sázavou.

Program Erasmus+ podporuje finančne aj týmto spôsobom, súťažením, odborné zručnosti  našich žiakov.

Odborná súťaž pozostávala z teoretickej a praktickej časti. V deň príchodu  žiačky absolvovali písomný test z anatómie, klinickej propedeutiky, u nás ZKC, a ošetrovateľstva spolu s tajničkou latinských termínov. Po teste sa žiačky spolu so sprevádzajúcimi pedagógmi Mgr. Kočkovou a Mgr. Prelovskou ubytovali v Hoteli u Labutě.

Nasledujúci deň bol zaujímavý tým, že sa všetci účastníci súťaže zúčastnili exkurzie v Jihlave, kde navštívili Vzdelávacie a výcvikové stredisko kraja Vysočina. Po exkurzii navštívili podzemné katakomby.

V stredu bola druhá  praktická časť súťaže a súťažiace si zmerali svoje odborné zručnosti vo vykonávaní ošetrovateľských výkonoch v nemocnici v Novém Měste na Moravě. Zaujímavá bola historická časť súťaže, kde si účastníčky mali príležitosť obliecť sesterské uniformy z 2. polovice 20. storočia a potom skladali sklenené injekčné striekačky, ktoré sa dnes už nepoužívajú. Čas rýchlosti zloženia sa meral, aby sa opäť zistilo ktorá žiačka bola najzručnejšia. Súťažný deň bol zakončený kreatívnou úlohou, písaním básne a vytvorením posteru.

Posledný deň súťažiace ukončili súťaž vedomostným kvízom Kahoot, kde si preverili teoretické poznatky z ošetrovateľstva v českom jazyku. Potom nasledovalo vyhodnotenie súťaže.

V súťaži jednotlivcov sa umiestnila na 2. mieste Chiara Ráczová z II.A. 

Putovný pohár zostal v Žďari v SZŠaVOŠZ, ktorá vytvorila vynikajúce zázemie pre štyri súťažné dni.

(4/ 2024)

PS: V budúcnosti pre získanie pohára víťazov späť urobíme maximum 

foto 


Ako nám bolo v Dubline

Dňa 18. 3. a 21. 03. 2024 sme mali možnosť informovať študentov tried III.B, II.B  II.E, III. E a III. G o našich skúsenostiach a zážitkoch počas odbornej mobility v rámci programu Erasmus+ v írskom Dubline. Cieľom prezentácie bolo poskytnúť dôležité informácie týkajúce sa požiadaviek na prijatie do programu, zdieľať poznatky a zážitky získané počas pobytu v zahraničí.
Prezentácia sa začala predstavením programu Erasmus+, možnosťami zapojiť sa do mobilít v rámci celej Európy a jeho významu pri podpore medzinárodnej spolupráce. Informovali sme o výhodách účasti na mobilite, pričom sme zdôraznili príležitosti na osobný rast, kultúrne a akademické obohatenie. Po úvode sme pristúpili k odovzdávaniu základných informácií o podmienkach prijatia do programu Erasmus+ mobility. To zahŕňa akademické požiadavky, postupy podávania žiadostí a termíny. Zabezpečili sme jasnosť a stručnosť pri vysvetľovaní každého aspektu,  odpovedali  sme na rôzne otázky študentov. V neposlednom rade sme opísali naše zážitky s pracovníkmi a klientami centier, v ktorých sme vykonávali odbornú prax a naše zážitky počas voľnočasových aktivít v Dubline.

Martina Babicová. Martin  Lysý IV. A

Dominika Denkóciová a Filip Žigray IV.B

   


Zdravotnícki laboranti v KL Nemocnice Hořovice

Vďaka programu Erasmus+  sme mali možnosť zúčastniť sa 2-týždňovej odbornej stáže v dňoch 28.1. 2024 – 10.2.2024  v klinických laboratóriách v Nemocnici Hořovice v Českej republike.

Naša mobilita sa začala na železničnej stanici v Trnave. Využili sme prostriedky verejnej dopravy, čím sme podporili Zelený Erasmus.

Počas  prvého dňa mobility nás milé laborantky oboznámili s úsekmi laboratória a plánmi práce. Počas dvoch týždňov sme sa vystriedali na oddeleniach klinickej biochémie a hematológie. Na oddelení klinickej biochémie sme sa oboznámili s fungovaním jednotlivých analyzátorov a s ich údržbou. Mohli sme vidieť, ako sa vykonávajú rôzne vyšetrenia  z krvnej plazmy, séra, moču a taktiež aj vyhodnocovanie vyšetrených parametrov.

Na oddelení hematológie nás šikovné laborantky naučili pracovať s analyzátormi na krvný obraz, zhotovenie krvných náterov a ich diferenciálny rozpočet a ako robiť hemokoagulačné vyšetrenia. Naše teoretické a praktické zručnosti, ktoré sme sa naučili v škole, sme využívali v laboratóriu stále, či už pri určovaní diagnóz na základe laboratórnej diagnostiky alebo pri princípoch metodík.

Voľný čas po praxi sme využili najmä na spoznávanie krás mesta Hořovice. Dominantou mesta bol Zámok Hořovice a zámocký park. Náš voľný víkend sme  strávili poznávaním Prahy. Navštívili sme známe historické pamiatky mesta ako Pražský hrad, Karlov most, Pražský orloj. Okrem pamiatok sme navštívili rôzne múzeá, od historických ako House of Lobkowicz až po múzeá hologramov alebo optických ilúzií. V Prahe sme navštívili aj ZOO, veľmi nás zaujali medúzy vo Svete medúz.

V posledný deň odbornej stáže v piatok 9.2.2024 nasledovala naša slávnostná certifikácia ako úspešných absolventov dvojtýždňového odborného vzdelávania a prípravy (OVP). Na ďalší deň nás očakávala  cesta naspať na Slovensko.

Chceli by sme sa poďakovať našej škole a programu Erasmus+, že nám poskytli túto možnosť zúčastniť sa tejto stáže, ktorá nám priniesla mnohé zážitky a skúsenosti.

Oto Martinkovič a Erik Mikláš, IV.G (šk. rok 23/24)

foto


Opäť sme priniesli program Erasmus+ do Nemocnice Hořovice

V termíne 19.11.2023-2.12.2023 sme mali možnosť vycestovať do zahraničia a absolvovať odbornú stáž v Nemocnici Hořovice v Českej republike.

Cesta začala na Železničnej stanici v Trnave, odkiaľ sme vycestovali vlakom do Prahy, a tým podporili Zelený Erasmus – cestovanie verejnou dopravou. Z Prahy sme sa opäť vlakom  presunuli na miesto činu – Hořovice.

Po dni plnom cestovania nasledoval prvý deň mobility. S úsmevom na tvári nás privítala vrchná laborantka a oboznámila nás s úsekmi laboratória a plánom práce. Prvý týždeň sme pobudli na hematológii, kde sme sa naučili pracovať s analyzátormi na krvný obraz,  robili koagulačné a imunohematologické vyšetrenia. Využili sme naše poznatky z hodín teoretických i praktických – princípy metodík, vyšetrované parametre a samotné určovanie diagnóz na základe laboratórnej diagnostiky.

Druhý týždeň sme strávili na oddelení biochémie. Šikovné laborantky nám vysvetlili systém fungovania jednotlivých analyzátorov od vyšetrení z krvného séra, plazmy, cez moč až po samotné vyhodnotenie vyšetrených parametrov.

Voľný víkend sa niesol v znamení poznávania Prahy. Navštívili sme Pražský hrad, „Lennonovu zeď“ a historické centrum Prahy.

Počas voľných chvíľ po praxi v klinickom laboratóriu sme spoznali aj krásy samotného mesta Hořovice - Námestie Boženy Němcovej, Palackého námestie, Zámok Hořovice a zámocký park. V piatok 1.12.2023 nasledovala slávnostná certifikácia nás - úspešných absolventiek dvojtýždňového odborného vzdelávania a prípravy (OVP).

Touto cestou by sme sa radi poďakovali našej škole ako aj programu Erasmus+, vďaka ktorým sme mohli nadobudnúť nové zručnosti a vedomosti, spoznať nových ľudí a miesta, zlepšiť svoje komunikačné a orientačné schopnosti.

 

Kristína Belková a Erika Blašková,  IV. G (zdravotnícky laborant), 12/2023

foto


Program Erasmus+ očami farmaceuta - Dublin

 

Vďaka programu Erasmus+ mali traja študenti triedy IV.C možnosť zúčastniť sa 2-týždňovej odbornej mobility v zahraničí. Táto odborná stáž nám pomohla zlepšiť sa nielen po farmaceutickej, ale i po jazykovej stránke. Nemôžeme zabudnúť na osobnostnú, sme odvážne, zorientované v Európe. Nové skúsenosti a vedomosti sme zbierali v Dubline, v Írsku.

19.11.-2.12.2023 sme  v rámci našej stáže realizovali odborné vzdelávanie v lekárňach, kde sme mali možnosť komunikovať s pacientmi rozličných národností a kultúr. Ani táto jazyková bariéra nás však nezastavila a s pomocou našich skúsených kolegov v lekárni sme úspešne pomohli všetkým pacientom, ktorí do našich lekární zavítali. Na našom pracovisku sme boli plnohodnotní zamestnanci, vďaka čomu sme mohli byť v priamom kontakte s pacientmi, pomôcť im s riešením ich problémov a dispenzovať im vhodný liek. Odhalili sme rozdiely medzi farmaceutickým priemyslom a lekárnickou prevádzkou v Írsku a na Slovensku, ktoré nás síce možno prekvapili, ale vďaka zručnostiam, ktoré sme nadobudli štúdiom a praxou na našej škole, sme sa rýchlo vedeli adaptovať aj v tomto odlišnom prostredí. V adaptácii nám pomohli aj kolegovia z našich lekární, ktorí boli veľmi milí a ústretoví, a ochotne nám pomáhali a usmerňovali nás, keď sme to potrebovali. Aj vďaka nim sme  odišli plní nových vedomostí, skúseností a zručností.

Naša mobilita bola síce založená na jej odbornej zložke, ale aj napriek tomu sme mali čas aj na spoznávanie a objavovanie tohto zaujímavého miesta. Prechádzali sme sa historickým mestom, túlali sa uličkami nesmrteľného Temple Baru a pozorovali mesto z diaľky Ha´penny Bridge. Počas víkendu sme si odskočili do malebného Howthu, kde sme si užili plavbu loďou a pozorovali tulene vykúkajúce z vody. Samozrejme, že sme tu narazili aj na čajky - avšak čajky spozorujete denne aj v meste - nie je to nič nezvyčajné v Dubline.

Dublin je multikultúrne mesto, kde sa staré mieša s novým, známe s neznámym. Prijme vás s otvorenou náručou a vy nebudete chcieť už odísť! Ľudia v Dubline sú naozaj z každého kúta sveta, a tá diverzita, ktorú tam zažijete, je neopísateľná.

Írsko je prekrásna a zaujímavá krajina, ktorú sa oplatí vidieť na vlastné oči.

Sme veľmi vďační, že naša škola sa neustále zapája do rôznych projektov Erasmus+, ktoré nám prinášajú zážitky, vedomosti a priateľstvá na celý život J

Klára K., IV. C, 12/2023

foto PS+FL


Praktické sestry v Dubline na odbornom vzdelávaní

V dňoch 19.11.2023 - 2.12.2023 sme sa zúčastnili zahraničnej mobility v rámci programu ERASMUS+ v Dubline.

Z našej triedy 4.B sme mali túto príležitosť siedmi - Dominika D., Katka. B., Miriam M., Sarah G., Sindy H. Filip Ž. a Viktória O. Ďalších sedem „statočných“  praktických sestier bolo z triedy 4.A a počet žiakov dopĺňali tri farmaceutky zo 4.C.

Nemôžem zabudnúť na sprevádzajúce p. učiteľky Petrovú a Štefánikovú, ktoré boli zároveň aj mentorkami a monitorovali celý pobyt.

Odlietali sme z letiska Milana Rastislava Štefánika v Bratislave a do Dublinu sme prileteli ráno o 8:00 tamojšieho času. Tým, že sme o jednu hodinu posunuli ručičku na hodinách, let nebol až taký dlhý, ale odchod bol naozaj veľmi skorý.

ADC agentúra bola sprostredkujúcou organizáciou, zaisťovala mnoho praktických záležitostí, napríklad taxíky, ktoré nás po prílete odviezli do hosťovských rodín. Po spoznaní sa s rodinami a priestormi, kde budeme tráviť dva týždne, sme sa vydali spoznávať centrum Dublinu.

V pondelok (20.11.) sme sa všetci zišli v priestoroch ADC college, riešili sme potrebné informácie a odporučenia.

V utorok ráno sme všetci dorazil ma miesta našej odbornej praxe a pomaličky sa začleňovali do kolektívov. Oboznámenie sa s prácou, ktorú sme tam vykonávali, nám chvíľu trvalo, možno aj z dôvodu jazykovej bariéry. Na pracoviskách v domovoch pre seniorov sme spoznali nové pomôcky uľahčujúce prácu, umožňujúce mobilizáciu seniorov. Spoznali sme nové národnosti a ľudí, typické írske jedlá a samozrejme smej nahliadli aj do životov klientov zariadení. Nevedeli sme si predstaviť, aké príjemné a útulné budú priestory na pracoviskách. Všetky domovy, v ktorých sme vykonávali prax, boli súkromné.

Cez víkend sme sa rozhodli objavovať okolie Dublinu. Vydali sme sa na Howth Head Coast, cestu po útesoch. Cesta nám trvala asi 4 hodiny a na konci sme zistili, že na vrch chodí aj autobus. Bolo to úsmevné, no aspoň sme sa prešli a mali krásne výhľady. Navštívili sme taktiež Howth,  zámok blízko pobrežia, kde sa nachádzalo aj vojnové múzeum. Bohužiaľ, múzeum nebolo otvorené a videli sme iba 2 vojenské autá pred bránami. V tamojšom markete sme si kúpili známe fish and chips.

Ďalší týždeň v práci nám ubehol ako voda, keďže sme už poznali harmonogram práce v zariadeniach.

Po piatkovej praxi nám ostávalo iba sa pobaliť a čakať na náš let. V sobotu 2.12. sme doleteli na letisko vo Viedni, odkiaľ nás  autobus  dopravil  do Trnavy, kde nás čakali rodičia a blízky.

Odborná mobilita v Írsku bola zaujímavá skúsenosť, ktorú odporúčam aj iným, ten strach a neistota, ktorá bola v každom z nás, vystriedal po návrate pocit hrdosti a spokojnosti, že sme sa vedeli adaptovať v cudzom prostredí, načerpali sme  nové vedomosti a získali nové praktické zručnosti.

 

Viktória Ondrejková, IV. B, 12/2023

foto PS+FL

prezentácia 4A-Dublin.pdf

prezentácia 4B-DUBLIN.pdf


Yes, I can: Študenti so špeciálnymi potrebami a inkluzívne vzdelávanie

V prvú adventnú nedeľu som pricestovala do krásneho, vianočne naladeného hlavného mesta Slovinska, Ljubljany. Prechádzka po námestí, kde to žilo sviatočnou atmosférou ma príjemne naladila do týždňa plného vzdelávania (4.-9.12.2023), ale aj zážitkov v podnetnom prostredí školiaceho strediska Primera. Za túto príležitosť ďakujem programu Erasmus+, pani riaditeľke Kataríne Hrašnovej a koordinátorke projektov Ingrid Juhásovej. Školenia sa zúčastnili účastníci z Estónska, Chorvátska, Francúzska a Maďarska. Vypočuli sme si odborné prednášky k tematike inkluzívneho vzdelávania, spolu so zahraničnými kolegami sme si vymenili skúsenosti, ale aj navštívili a spoznali sme krásne miesta Slovinska: hlavné mesto Ljubljanu a čarovné mesto Škofja Loka. Týždeň ubehol ako voda a ani sme sa nenazdali a boli sme v poslednom dni mobility, ktorý zahŕňal návštevu miestnej školy, v ktorej sme mohli vidieť, ako to vyzerá v praxi. Obohatený o nové skúsenosti a vedomosti, už zostalo len odovzdávanie certifikátov účasti, nevyhnutné lúčenie a návrat domov.  Získané vedomosti určite využijem vo svojej budúcej praxi.

Mgr. Petra Chmurová

foto


Mojich 96 dní na ERASMUS PRO

Svoju prvú skúsenosť s programom Erasmus PRO som mala na konci 2. ročníka štúdia, pred začiatkom leta 2023.

V rámci programu Erasmus PRO som mala možnosť vycestovať do Českej republiky. Na tri a pol mesiaca sa mojim novým domovom stala „vesnička“ Kladruby v Stredočeskom kraji. V tamojšom rehabilitačnom ústave Kladruby som vďaka finančnému príspevku zo zdrojov EU mohla realizovať odborné vzdelávanie a prípravu v oblasti  fyzioterapie, ktorú študujem na Zdravotke v Trnave.

Pred odchodom som ako snáď každý účastník mobility mala plnú hlavu očakávaní, obáv z toho, ako bude môj pobyt prebiehať. Príprava zo strany kompetentných pedagógov nie je všetko. Strachu Vás to na 100% nezbaví.

Aj napriek absencii jazykovej bariéry budilo nové prostredie vo mne prirodzený rešpekt – noví pacienti, nový pracovný kolektív či odlišný systém fungovania ???

Na úplnom začiatku v júni 2023 som sa ako čerstvá stážistka nevyhla zoznámeniu s fungovaním- harmonogramom liečby, fyzioterapie v rehabilitačného ústave, zásadami BOZP, nemohla som vynechať ani vstupné školenie. Školili sa spolu so mnou aj študenti prestížnych českých vysokých škôl, tiež z oboru fyzioterapie. Dostala som svoju vlastnú stážovú kartu s prístupom do elektronického dokumentačného systému pacientov. Všetko mi ochotne  vysvetlili a pridelení pracovníci ústavu ma následne oboznámili so všetkými potrebnými druhmi dokumentačných tlačív v papierovej forme či štandardizovanými testami. Po zaškolení každý  stážista  dostal rozpis liečebných procedúr skupiniek a parašportov, ktoré sme si následne mohli  pozrieť. Koncom prvého týždňa som mala pridelený zoznam pacientov, s ktorými som od nasledujúceho týždňa začínala cvičiť.

Po prvom zácvikovom týždni, keď som sa zoznámila s pacientmi, som začala pracovať „naostro“.

Stretla som sa  s pacientmi rôznych vekových skupín, s rôznym hendikepom/znevýhodnením aj so športovcami.

Prekvapil ma široký záber možností poskytovania fyzioterapie v ústave a veľká škála rozmanitých diagnóz. Boli tam napríklad pacienti s chronickými bolesťami, pacienti po jednoduchých ortopedických zákrokoch, neurologickí pacienti  po úraze hlavy či cievnej mozgovej príhode, spinálni pacienti alebo pacienti po amputácii. V praxi som reálne uplatnila svoje vedomosti a nadobudnuté poznatky v oblasti fyzioterapie vo forme komplexnej rehabilitačnej terapie s využitím fyzikálnej terapie, liečebných rehabilitačných metodík a postupov.

Bežný pracovný deň pozostával z individuálnych blokov a skupinových cvičení. To sa mi na organizácii pracovného času páčilo najviac. V rámci voľného času som sa mohla zúčastňovať na parašportových aktivitách spolu s pacientmi, najčastejšie šlo o plávanie, prípadne o paraflorbal. Stáž v rehabilitačnom ústave Kladruby ma vo viacerých smeroch obohatila, ba dokonca ma to inšpirovalo k praktickej realizácii výskumnej časti absolventskej práce. Moja záverečná práca je orientovaná na využitie robotickej terapie, konkrétne u pacientov po cievnej mozgovej príhode. Uskutočnenie tejto časti moje stáže a teda realizácie záverečnej práce bolo miestami komplikované, napríklad vyplnenie žiadosti o výskum pre etickú komisiu RÚ Kladruby bola pre mňa novinka.

Ale napriek všetkým prekážkam a vďaka spolupráci s pracovníkmi ústavu sa mi podarilo prácu doviesť do úspešného konca.

Moje dni venované získavaniu nových odborných zručností a posilňovaniu  získaných v priebehu štúdia na Zdravotke a realizácii záverečnej práce plynuli, až som sa ocitla v závere a už bol september a začal nový školský rok 2023/2024. Začala som sa pripravovať na odchod domov a na   plnenie študijných povinností.

Okrem pracovných povinností sme mali dostatok  voľna na rôzne  aktivity, ktorým som sa venovala spolu s ostatnými študentmi, zamestnancami a kamarátmi. Išlo o celú širokú paletu činností, ktoré nám veľakrát vyčarili úsmev na tvári. Navštívila som viacero hradov a zámkov v okolí, prešla svoju milovanú Prahu, skúmala najbližšie okolie Kladrúb, učila českých kolegov slovenčinu, hrala spoločenské hry alebo sa venovala minigolfu a plávaniu, pričom sme otestovali i vodu v miestnom rybníku.

Z môjho pohľadu ide o efektívne strávený čas, nielen v rámci letných prázdnin, nakoľko som mala možnosť spoznať množstvo úžasných ľudí, s ktorými som dodnes v intenzívnom kontakte. Nadobudla som cenné známosti v obore, navštívila som nové miesta, známe aj menej známe, obohatila som sa  po jazykovej, gastronomickej či kultúrnej stránke. Spomedzi všetkých kamarátov musím však spomenúť jedného – Láďu, ktorý bol tiež mojím pacientom. Vždy ma dokázal motivovať k mnohým veciam a je pre mňa živým dôkazom, že aj napriek hendikepu sa dá v živote dosiahnuť  „nemožné".

(Lucia Nemčeková, III. F, šk. rok 2023/24

foto


Job shadowing na slnečnej Sicílii – Erasmus+

 

V rámci programu Erasmus+ mali tri učiteľky našej Zdravotky (Mgr. Dúbravová, Mgr. Jezerská a Mgr. Tomašovičová, MPH.) možnosť spoznať krásy Sicílie, zoznámiť sa s kolegyňami – učiteľkami z Poľska a zo Španielska a oboznámiť sa, ako fungujú školy a zdravotnícke zariadenia v Katánii (IT).

Na začiatku týždenného pobytu v rámci programu Erasmus+ absolvovali prehliadku krásneho mesta Katánia, ktoré bolo zničené pri výbuchu sopky a opäť vybudované zo sopečných kameňov. Mali možnosť ochutnať tradičný nápoj zo sódy, citrónovej šťavy a štipky soli.

Dni boli naplnené odborným programom, navštívili zariadenie pre seniorov San Vincenzo di Paoli, kde učiteľky privítala riaditeľka zariadenia a spolu s koordinátorom zdravotníckeho personálu sprevádzala našich pedagógov počas prehliadky zariadenia.

Zaujímavá bola prehliadka školy AM Istituto professionale Lucia Mangano, v ktorej bol sústredený hlavný pracovný program – job shadowing. Je to spojená škola, ktorá pripravuje žiakov v rôznych študijných odboroch, okrem iného aj módnych návrhárov. Pre učiteľky bolo inšpirujúce obzrieť si priestory, v ktorých sa vzdelávajú zdravotnícki asistenti, dozvedeli sa, ako sa pripravujú do odbornej praxe. Učiteľky mali možnosť porovnať výučbu podobného odboru na talianskej škole s naším systémom.

V rámci odborného programu učiteľky navštívili aj kliniku Casa di cura Gibiino s.r.l., kde uskutočnili exkurziu po jednotlivých oddeleniach, oboznámili sa s ich fungovaním, získali informácie, ako sa realizuje odborná prax žiakov/študentov rôznych študijných odborov.

V rámci kultúrneho programu si učiteľky nenechali ujsť výstup na Etnu, prehliadku historických miest Syrakúzy a Noto, ochutnali aj tradičné jedlo arancini di riso a sicílsky dezert canolli.

Spoznanie novej kultúry, zaujímavé odborné informácie z oblasti talianskeho školstva a zdravotníctva rozšírili ich obzor, zároveň budú o svojich skúsenostiach informovať na predmetových komisiách.

Program Erasmsu+ dáva  možnosti osobnostne a odborne rásť nielen žiakom, ale zároveň umožňuje aj pedagógom rozšíriť si svoje obzory.                                                                                                                     

(účastníčky job shodowingu a koordinátor projektov, 10/2023)

 

foto

 


Prax v RÚ Kladruby cez program Erasmus+

K programu Erasmus+ som sa dostala vďaka ponuke našej školy – SZŠ Trnava. Ako študentka odboru diplomovaný fyzioterapeut (DFT) som mala možnosť zúčastniť sa medzinárodnej mobility v rámci programu Erasmus+ a realizovať odbornú prax v Rehabilitačnom ústave Kladruby v Českej republike.

Prvý augustový týždeň som podpísala zmluvu s charizmatickou p. prof. I. Juhásovou, ktorá aj počas extrémne horúcich dní pracovala, aby mobilita prebehla bez problémov a v najvyššej kvalite. Tak som si pobalila kufrík veľký ako svet a vydala sa na cestu za fyzioterapeutickým dobrodružstvom. Prišla som o deň skôr, aby som sa stihla v pokoji vybaliť a poobzerať sa po malej obci Tehov. Bola som príjemne prekvapená, že sa nachádza v prostredí plnom zelene, úplne v lese, z ktorého na mňa kde-tu žmurkali dozreté černice.

               Na ubytovni RÚ Kladruby som sa stretla so spolužiačkou Luckou, ktorá už mala mesiac OVP za sebou, a zoznámila som sa aj s ďalšími spolubývajúcimi, študentkami Karlovej univerzity, Aničkou a Adelkou. Hneď v pondelok ráno sme dostali inštrukcie od pani vedúcej, ktorá nám vysvetlila, čo sa od nás pri výkone práce fyzioterapeuta očakáva a za čo sme zodpovedné. Samozrejme, sa to neobišlo bez školenia BOZP, ktoré nám však pani Zemanová ozrejmila veľmi humornou formou. Asi moje najlepšie BOZP v živote :).

Na oddelení mi pridelili skupinové cvičenie Vertebro s 10-12 ľuďmi, ktoré sa cvičilo každé ráno od 8:00 do 9:00. Pod krídla si ma zobrala kolegyňa Helenka, ktorá mi dala voľnú ruku, podporila ma v sebarealizácii vedenia skupinového cvičenia každý druhý deň. Po tejto skupinke som vždy mala na rozpise 9, niekedy 10 pacientov. Pacienti boli z KRAINIO, SRJ, LO7, LO5 oddelenia, väčšinou po úrazoch mozgu,  po NCMP, ale aj onkologickí pacienti, pacienti so zamrznutým ramenom či po amputácii dolnej končatiny. Vynikajúce bolo to, že som na cvičebni bola vždy so skúsenejšími kolegami, o ktorých som sa mohla oprieť.

Každý stážista dostal svojho mentora, ktorý ho zasvätil do konkrétnych činností práce fyzioterapeuta, ako má vyzerať dokumentácia, aké sú jeho právomoci a možnosti pri posudzovaní stavu pacienta. Na prácu s  pacientom sme mali určený presný čas,  pol hodinu/hodinu, záležalo od závažnosti diagnózy. Od 12:00 do 13:00 bol čas na obed a krátky odpočinok. Pre nás stážistov to bol výborný čas na selfíčka,  vtipy, ale aj na odovzdávanie poznatkov z praxe či prebratie nejakých voľnočasových aktivít. Najviac som milovala srandičky s kolegyňou Mirkou a spolužiačkou Luciou (foto nižšie hovorí za všetko).

    

Voľnočasových letných aktivít bolo v priebehu mobility až-až. Každý deň po práci sme mali možnosť zacvičiť si vo fitku, zaplávať si vo veľkom bazéne v RÚ Kladruby alebo odskočiť si do blízkeho mestečka Vlašimi na kúpalisko. V prostredí RÚ Kladruby bolo tiež veľa možností na prechádzky.  Kvôli vozičkárom boli asfaltové cesty aj v lese, a tak sme sa s Luckou mohli potulovať lesom v každom počasí bez toho, aby sme si zašpinili tenisky. Cez víkend sa nám podarilo navštíviť hrad pri obci Konopiště. A samozrejme, odskočili sme si aj na nákupy do Prahy.

 

Najkrajšie voľné chvíle sme strávili s dievčatami, stážistkami. Po večeroch sme sa učili svalový test, AGR, PIR techniky, skúšali si hmaty, techniky priamo na sebe, aby sme si zopakovali  teóriu. Niekedy až do „zblbnutia“, nakoľko Anička mala skúšku, už raz neuspela, a tak sme jej chceli pomôcť. Vedomosti sme si  cibrili popri nej aj my. Tieto dni boli plné smiechu a zábavných historiek. Opäť pridávam foto na ilustráciu.

                

Po ukončení mobility som získala nielen certifikát o účasti na OVP, ale i priateľov a možno aj budúcich kolegov. Obrovskou pridanou hodnotou bol prístup celého personálu i vedenia RÚ Kladruby. Pani Zemanová, pán Pětioký či pani Hojdekrová vychádzali stážistom v ústrety, vytvorili nám podmienky na príjemnú atmosféru a umožnili „zabrdnúť“ do všetkého, čo budeme v budúcnosti potrebovať, aby sme sa mohli stať skvelými fyzioterapeutmi.

Úspechom pre mňa bolo podanie žiadosti o výskum, ku ktorému sa musí vždy vyjadriť Etická komisia v RÚ Kladruby, tento postup bol nevyhnutný k výskumnej časti mojej absolventskej práce. Dostala som možnosť vyskúšať si prácu terapeutky pri organizovaní vlastnej skupiny pre terapiu Nordic Walking, ktorá mala pozitívny ohlas u pacientov, ale aj prvotné výsledky boli veľmi pozitívne.

  

Všetko, čo som toto leto zažila v súvislosti s programom Erasmus+, mi pripomenulo slová  mojej pani učiteľky Mendelovej: „Neučme obsah, učme našich študentov.“

Celý mesiac bol pre mňa úžasnou skúsenosťou a ďakujem našej Zdravotke a hlavne pedagógom Zdravotky, triednej profesorke M. Teringovej a koordinátorke projektov I. Juhásovej, že mi umožnili zažiť Erasmus+ v RÚ Kladruby.

Želmíra Žurkovská, III. F, september 2023

FOTO

 


Erasmus PRO, 1. krát na našej Zdravotke

Šk. rok 2022/2023 neskončil a šk. rok 2023/2024 ešte ani nezačal a na Erasmus PRO vycestovala Lucia Nemčeková, žiačka odboru DFT (diplomovaný fyzioterapeut, 2. roč. a už zároveň aj 3. roč.) k nášmu projektovému partnerovi v Čechách - RÚ Kladruby.

Výnimočnosť tohto odborného vzdelávania (OVP) je v tom, že na základe získaných finančných prostriedkov získaných z EK, realizujeme 1. krát Erasmus PRO, je to odborná prax v zahraničí v dĺžke min. 90 dní a viac.

Lucia získala finančný grant na dĺžku 96 dní (19.06.2023-22.09.2023). Odborné vzdelávanie v špičkovom rehabilitačnom zariadení chce naša žiačka využiť k príprave jej záverečnej práce, ktorá je súčasťou ukončenia štúdia v 3. ročníku.

Po mesačnom vzdelávaní je spokojnosť na oboch stranách, zodpovedný mentor RÚ Kladruby, p. Zemanová sleduje pokroky a napredovanie našej žiačky vyjadruje spokojnosť a zároveň aj Lucia, ktorá pravidelne komunikuje s koordinátorom projektov školy, vyjadruje maximálnu spokojnosť a vďačnosť za túto jedinečnú príležitosť.

Pred odchodom na Erasmus PRO, mala Lucia možnosť zúčastniť sa týždňového tréningu (TCA) v Prahe, ktorý bol financovaný grantom získaným z NA programu Erasmus+ v SR.

24/07/2023, JU

foto

 

Novinky

Kontakt

  • STREDNÁ ZDRAVOTNÍCKA ŠKOLA
    Daxnerova 6
  • +421 33 5914133 - spojovateľka
    +421 33 5914140 - fax